fbpx

Działalność nierejestrowana w pracy wirtualnej asystentki

działalność nierejestrowana

O działalności nierejestrowanej mówi się od 2018 roku. Od tego właśnie czasu osoby fizyczne mogą prowadzić ten typ działalności. 
Działalność nierejestrowana jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla rękodzielników i tych, którzy dopiero zaczynają żyć w „świecie biznesu”. Założenie działalności gospodarczej nadal wiąże się bowiem z wieloma obawami. Pewnie dlatego tak wiele osób chętnie korzysta z tej formy biznesu. 

Wiele wirtualnych asystentek też tak zaczyna. Dobrze jest więc wiedzieć “z czym się to je”. Zapraszam więc do lektury.

Działalność nierejestrowana – warunki

Korzystanie z możliwości, jaką jest działalność nierejestrowana, jest uwarunkowane kilkoma sprawami, o których należy pamiętać:

Limit przychodu

Limit przychodu przy działalności nierejestrowanej zmienia się wraz z najmniejszą minimalną stawką. Nie może on wynieść więcej niż 50% kwoty minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. W tym roku, z racji podniesienia płacy minimalnej, zmienił się również limit przychodu dla działalności nierejestrowanej. Obecnie wynosi on 1400 zł brutto.

Co, jeśli przekroczysz limit?

Może zdarzyć się, że po jakimś czasie pracy na działalności nierejestrowanej przekroczysz próg 1400 zł. Co wtedy? Działalność zostaje zakwalifikowana jako działalność gospodarcza. Masz 7 dni na złożenie wniosku rejestracyjnego w CEiDG licząc od dnia, w którym ta kwota została przekroczona. 

Prowadziłaś wcześniej działalność gospodarczą?

Jeśli 60 miesięcy wstecz prowadziłaś działalność gospodarczą, nie możesz pracować na podstawie działalności nierejestrowanej. Musisz odczekać, by móc skorzystać z przywilejów i zwolnień, lub niższych składek.

Licencja, koncesja

Co prawda, w przypadku wirtualnej asysty, ten zapis nie jest stosowany, ale jeśli do wykonywania działalności potrzebna jest koncesję lub licencja, działalność nierejestrowana nie wchodzi w grę. Taką działalność należy wtedy zarejestrować w CEiDG.

ZUS a działalność nierejestrowana

Sprawa, która często spędza sen z powiek. Pewnie dlatego, że w kwestii ZUS-u od początku wprowadzenia działalności nierejestrowanej było masę sprzecznych informacji. Prowadząc tę formę działalności nie masz obowiązku odprowadzania składek ZUS. Dotyczy to zarówno składek społecznych, jak i zdrowotnych. Nie rejestrujesz swojej działalności, więc nie składasz deklaracji ZUS.

Kontrowersje brały się najczęściej z tego, że wiele osób pracowały stale dla jednego klienta, wykonując zadania, które ZUS interpretował jako podstawę do zawarcia umowy o pracę. Podobna sytuacja miałaby miejsce, gdyby wykonywać takie zadania na podstawie umowy o dzieło. Wniosek z tego jest taki, że każda tymczasowa forma działalności, a takową jest właśnie działalność nierejestrowana, nie może być formą stałą ani ciągłą.

Działalność nierejestrowana a podatek dochodowy

Działalność nierejestrowana nie zwalnia Cię z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego z tytułu osiągniętych dochodów. Ponieważ przychody z tego tytułu nie są zwolnione od podatku. 
Zarówno osiągnięte przychody, jak i poniesione koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej masz obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36. Jest do tego celu specjalnie przeznaczony wiersz 9: “Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”. Przychód z działalności nierejestrowanej opodatkowany jest według skali podatkowej i wynosi 17% lub 32%.

Koszty uzyskania przychodu

Są to koszty związane z prowadzeniem działalności nierejestrowanej. Mogą to być zakupy surowców potrzebnych do wytworzenia sprzedawanego produktu np. w rękodzielnictwie. W pracy wirtualnej asystentki będzie to np. zakup komputera lub kursy.
Oczywiście, koszty te musisz odpowiednio dokumentować oraz przechowywać dokumentację dla „celów dowodowych”.

VAT i faktury

Jako WA współpracujesz lub będziesz współpracowała głównie z przedsiębiorcami. Tutaj mamy kolejną ważną kwestię, mianowicie faktury. 
Współpracując z firmami, sprzedaż trzeba koniecznie udokumentować fakturą.
Jeśli jednak zdarzy Ci się współpracować z osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej, fakturę wystawiasz tylko na wyraźną prośbę nabywcy. 

Księgowość

Nie masz obowiązku prowadzenia księgowości. Jednak pamiętaj o dokumentowaniu (prowadzeniu ewidencji) sprzedaży. Dzięki temu będzie Ci łatwiej ustalić limit przychodów dla działalności nierejestrowanej. 

Na koniec…

Dodam już tylko, że możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej jest dobrą opcją dla początkujących. Niektórzy taką formę nazywają prowadzeniem firmy „na próbę”. Czy warto? Oczywiście. Tak naprawdę nic nie tracisz. A po rejestracji działalności, gdy już zajdzie taka potrzeba, musisz liczyć się z kosztami takimi jak choćby księgowa czy ZUS.

Wirtualna Asystentka, działalność nierejestrowana
Działalność nierejestrowana w pracy wirtualnej asystentki

4 komentarze do “Działalność nierejestrowana w pracy wirtualnej asystentki

  1. to jest świetne rozwiązanie na początek – można się przetestować i nie rzucać wszystkiego od razu (co oczywiście wiele osób odradza), ja prowadzę NDG i nie żałuję – łączę to z etatem i mimo wszystko mam czas i na klientów i na samorozwój 😉

    1. Ja też uważam, że to świetne rozwiązanie na początek. Ci co odradzają, często kierują się doświadczeniami z początków wprowadzenia NDG. Dziś, w razie wątpliwości, w urzędach chętnie pomagają, a i organy kontroli wiedzą w końcu co i z czym 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry